utorok 5. júla 2016

Parené buchty

Také prázdninové jedlo s vôňou domova.
 Vždy som sa na parené tešila, moja mama ich robí úplne vynikajúce, ale ako skoro všetko - odoka.
Tiež som ich roky robievala podľa nej, bývali plnené v sezóne aj ovocím a ak bolo veľa kompótov, tak aj marhuľovým. Dodal sladkým buchtám super kyslastú príchuť. V tých časoch som ich dokázala pojesť hrozivé množstvá, nie síce naraz, ale celé poobedie som na ne chodila. A aj sestra a otec:-)
História sa opakuje a už len raz za čas, čo mám možnosť variť dospelej a už osamostatnenej dcére. Robím to s veľkou radosťou a dávam jej na výber z jedál, ktoré tak veľmi miluje. Jedným z nich sú aj parené buchty, na ktoré si zatiaľ netrúfne.
Dnes mala ťažké skúšky, tak si ich právom zaslúžila.
Pár rokov mám presnejší a overený recept, je zmodernizovaný, čo sa týka techniky- použila som parný hrniec, takže je to oproti minulým prípravám oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie.

Suroviny:
300g polohrubej múky, 100g hladkej múky, 1 vajce, 250-300ml teplého mlieka, 10g čerstvého droždia, soľ, cukor
Na plnenie: domáca slivková nutella/džem
K servírovaniu: roztopené kravské maslo, zmes práškového kakaa a cukru 1:2
Postup:
Mlieko som ohriala na vlažné, k časti som pridala lyžičku cukru a rozdrobené droždie, nechala som ho vzísť.
Múky som zmiešala so 1/4 lyžičkou soli, pridala vajce, vzídený kvások a zvyšok mlieka po častiach. Rada používam na buchty polohrubú aj hladkú múku. Od prvej držia tvar, druhá im dodá jemnosť a mäkkosť. Množstvo tekutiny závisí od veľkosti vajca a od savosti múky. Mlieko pridávam počas zmiešavania surovín vareškou. Stačí, ak v mise už nie je suchá múka, cesto prikryjem utierkou a nechám 15 minút postáť.
Potom ho prepracujem znova vareškou už dôkladne, je to fuška, som zvyknutá pchať tam ruky, ale tu to nie je potrebné. Dobre spracované cesto znovu zakryjem a nechám na teple vykysnúť pol hodinky.
Vykysnuté cesto rozvaľkám na pomúčenej podložke na hrúbku 1cm, rozkrájam na štvorčeky cca 5x5cm, alebo ako vydá. Na každý kúsok dám pol lyžičky džemu a schytiac okraje vytvarujem buchtičky.
Tie ukladám spojom dolu na pomúčený plech ešte podkysnúť takých 10-15 minút.
Parný hrniec naplním do polovice vodou, každé poschodie potriem olejom a boky nakysnutých buchtičiek tiež, aby sa nezlepili. Treba ich dať trochu ďalej od seba, aby pôsobením tepla mali kam rásť. Skoro všetky sa mi zmestili naraz.
Čas parenia som nastavila na 8 minút (podľa veľkosti buchtičiek viac či menej)
po naparení ich povyberám a prepichnem 2-3 krát špáradlom, aby z nich unikla para.
Ukladám na plech a neskôr zakryjem alobalom, aby sa udržali dlhšie teplé.


podávam poliate roztopeným maslom a posypané zmesou kakaa a cukru.
U nás sú tieto najobľúbenejšie.
Zverejnenie komentára