pondelok 2. mája 2016

Bruselský nárez

Názov síce evokuje niektoré správy z médií, ale toto je nárez jedlý:-)
 Fotka sa mi moc nevydarila, chvatne urobená veľa nehovorí. Ale chuťovo je ten nárez kvalitný, som rada, že doma zožal úspech. Recept bol v kuchárskej knihe nazvaný Bruselská paštéta. Ja si ale paštétu predstavujem tak, že sa dá natierať, je mäkšej konzistencie, kdežto toto je pevnejšie, takže dostalo názov nárez. Kombinácia korenín a ochutenie je pre nás zase niečo nové.
Suroviny:
600g bravčového mletého mäsa, 300g kuracích pŕs, 150g údenej slaniny na tenké plátky, 50ml brandy, po štvrť ČL z každého: zelené korenie, muškátový kvet, klinčeky, zázvor, tymián, podľa chuti soľ, 4 ks bobkového listu, 2 PL masti
Postup:
Použila som chudý bôčik, z tohoto kusa o niečo menej ako polovicu.
Pomlela som ho dvakrát, aby malo jemnejšiu konzistenciu.
Priliala som brandy, premiešala, osolila.
Koreniny, ktoré boli vcelku, som namlela
a zvyšok okrem bobk. listov dosypala.
Zmes som dobre premiesila a nechala stáť, kým som pripravila ostatné.
Hranatú formu som pre istotu vymazala masťou. Slaninu som si dala ešte v obchode nakrájať strojom na tenké plátky. Kuracie prsia som umyla, osušila, rozrezala vodorovne na tenšie plátky a tie potom na dlhé pásiky.
Na dno formy som uložila polovicu plátkov slaniny a bobkové listy. nasledovala polovica mäsovej zmesi, osolené pásiky kuraciny a druhá časť slaniny.


Celé som zakryla zvyškom mäsovej hmoty a dobre utlačila.
Táto forma je dosť veľká, ak by som ju celkom naplnila, nárez by bol nižší, tak som ju naplnila len do 3/4 obsahu, koniec som poistila kúskom zloženého alobalu.
Rúru som zapla na 150°C a dala zovrieť asi liter vody. Alobalom zakrytú formu som postavila do menšieho vyššieho plechu, vriacu vodu som naliala tak, aby bola forma ponorená vo vodnom kúpeli z vyše polovice výšky. Plech som vložila do vyhriatej rúry a po desiatich minútach som teplotu znížila na 85°C. Takto sa nárez dusil ešte 80 minút.
Potom som formu vybrala, odkryla, vrch mäsa som potrela dvoma lyžicami masti a nechala chladnúť, neskôr v chladničke.
Až na druhý deň som ho vyklopila a narezala. Páčilo sa mi ako ochutenie tak aj mozaika na reze. Manželovi tiež náramne chutilo. Môže sa jesť studené, teplé, či dokonca opečené. Je to domáca dobrota miesto nárezu z konzervy z obchodu.

Žiadne komentáre: